Clifton Rugby Football Club History
index sitemap advanced
site search by freefind

Statistics

 
 
 

Gloucestershire (All matches and trials listed)

Date Opposition Venue Glos Opposition Score Result
13 Nov 1878

County Trial

(North v South)

Gloucester Spa South: J.D.Miller (Clifton) (Captain), C.Williams (RAC), Wilmot-Smith (Rockleaze), C.Henderson (Clifton), A.J.Denison (RAC), H.M.Heywood (Rockleaze), J.C.Gilmore (Clifton), J.H.Dunn (Clifton), J.E.Bush (Clifton), J.P.Bush (Clifton), E.P.Warren (Clifton), H.L.Cooke (Clifton), A.L.Jell (RAC), E.T.Hirst (Rockleaze), C.Sharp (Rockleaze). North: H.Boughton (Gloucester), J.Berry (Gloucester), C.Moore (Cheltenham), G.G.Pruen (Cheltenham), J.F.Brown (Gloucester) (Captain), W. Boughton (Gloucester), J.F.Grimes (Gloucester), J.Bennett (Gloucester), J.Bennett (Gloucester), M.G.Cartwright (Stroud), F.Winterbottom (Stroud), J.Stanton (Stroud), T.R.Pakenham (Gloucester), E.J.Lamb (Cheltenham), J.Dewey (Gloucester), L.B.Bubb (Gloucester). 1Tr-3G Won by North
2 Jan 1879 Somerset Away (Weston) J.D.Miller (Clifton) (Captain), H.J.Berry (Gloucester), H.L.Evans (Clifton), H.M.Hamilton (Stroud), R.Gribble (Clifton), J.F.Brown (Gloucester), G.G.Pruen (Cheltenham), J.E.Bush (Clifton), G.M.Cartwright (Stroud), J.H.Dunn (Clifton), J.C.Gilmore (Clifton), C.Hirst (Rockleaze), S.J.Lamb (Cheltenham), P.R.Pakenham (Cheltenham). F.Johnston (Wellington), C.N.Cornish (Taunton), F.G.F.Thompson (Bridgwater), S.Marten (Weston), J.G.E.Willmot (Weston) (Captain), H.G.Miller (Bath), A.Foord (Wells), A.Lysaght (Bath), H.Patterson (Weston), G.H.Sparkes (Wellington), C.Baker (Wellington), E.C.Heming (Yeovil), E.Barham (Bridgwater), A.Elsworth (Wells), A.A.Michell (Bridgwater) 1Tr,2To-1Tr,2To Draw
16 Jan 1879 Wiltshire Home (Gloucester)     4G,3Tr-0 Won
15 Jan 1880 Soth Wales Home (Gloucester)     2Tr-0 Won
12 Feb 1880 South Wales Away (Cardiff)     1G,1Tr-0 Won
27 Nov 1880 South Wales Away (Cardiff)     1G-1Tr Won
18 Dec 1880 Somerset Home (Gloucester) J.D.Miller (Clifton) (Captain), H.J.Berry (Gloucester), R.A.Glass (RAC), H.L.Evans (Clifton), E.D.Evans (Clifton), W.F.Evans (Gloucester), W.A.Boughton (Gloucester), J.F.Brown (Gloucester), P.B.Cooke (Gloucester), G.J.Dewey (Gloucester), E.Leonard (Clifton), A.D.Greene (Clifton), R.B.Richie (RAC), W.F.Waring (RAC), W.L.Morgan (RAC). W.M.Massey (St. Georges Hospital), E.W.Corner (Kings College Hospital), J.Gill (Wellington), E.C.Saunders (Oxford University), H.Bourdillon (Oxford University), H.G.Fuller (Cambridge University), H.Vassall (Oxford University), J.J.Whitely (Coopers Hill), H.G.Bryant (Bridgwater), F.E.Barham (Bridgwater), W.England (Wiveliscombe), F.E.Hancock (Wiveliscombe), W.G.Bowyer (Weston), W.H.Mansfield (Yeovil). 1G-1Tr Won
5 Feb 1881 Oxford University Away (Oxford)     1Tr-3G,2Tr Lost
12 Feb 1881 Surrey Home (Gloucester) J.D.Miller (Clifton) (Captain), H.J.Berry (Gloucester), H.W.R.Gribble (Clifton), W.O.Moberly (Clifton), W.F.Evans (Gloucester), W.Snushall (Gloucester), J.F.Brown (Gloucester), W.Brown (Gloucester), T.B.Cooke (Gloucester), G.J.Dewey (Gloucester), A.D.Greene (Clifton), H.M.Hirst (Clifton), E.Leonard (Clifton), W.Strachan (Clifton), R.B.Ritchie (RAC). M.Shearman (Richmond) (Captain), E.S.Chapman (Cambridge), R.F.L.Ross (East Sheen), P.S.Clifford (Clapham Rovers), F.W.Barnard (Harlequins), G.G.Hawkins (Marlborough Nomads), R.H.Hedderwick (London Scottish), H.S.Holloway (Flamingoes), A.H.Hurrell (Clapham Rovers ), H.J.Russ (Arabs), J.L.Turvey (Lausanne), AR.Gildie (West Kent). 1G-1Tr Won
5 Mar 1881 Midland Counties Away (Coventry)     2G,1Tr-2G,3Tr Lost
26 Nov 1881 Monmouth Away (Newport)     0-0 Draw
31 Dec 1881 Monmouth Home (Gloucester) H.J.Boughton (Gloucester), G.J.Dewey (Gloucester), R.A.Glass (RAC), P.C.Adams (Gloucester), H.L.Evans (Clifton), A.D.Greene (Clifton) (Captain), H.W.Peck (Clifton), J.P.Bush (Clifton), H.C.M.Hirst (Clifton), J.F.Brown (Gloucester) , P.B.Cook (Gloucester), W.Brown (Gloucester), W.Bayley (Gloucester). arrived 1 man short, Tandy (Gloucester) played for Monmouth 0-0 Draw
14 Jan 1882 Somerset Away (Bridgwater) J.D.Miller (Clifton), R.A.Glass (RAC), W.O.Moberly (Clifton), H.J.Boughton (Gloucester), H.L.Evans (Clifton), P.C.Adams (Gloucester), H.W.Ward (Clifton), A.D.Green (Clifton), J.C.Gilmore (Clifton), H.C.M.Hirst (Clifton), H.W.Peck (Clifton), J.P.Bush (Clifton), W.Brown (Gloucester), G.J.Dewey (Gloucester), W.J.Bayley (Gloucester), P.B.Cook (Gloucester). W.J.Penny (United Hospitals), W.M.Massey (Captain), W.B.Starkey, J.Nicholls, J.H.Fox (Marlborough College), J.J.Hill, H.G.Fuller, H.Vassal, C.J.Sanctuary, A.H.Evans,J.Garland, N.Vizard, W.P.Bowyer, J.E.Hancock, H.E.Winter. 0-1G,2Tr Lost
25 Feb 1882 Midland Counties Home (Gloucester) J.D.Miller (Clifton) (Captain), H.F.Chambers (Cheltenham), H.E.Taylor (Gloucester), H.E.Coates (Gloucester), F.Phillips (Newent), H.V.Jones (Gloucester), E.P.Warren (Clifton), H.C.M.Hirst (Clifton), E.Leonard (Clifton), H.C.Baker (University College Bristol ), W.Brown (Gloucester), E.D.Trimmer (Gloucester), C.Trimmer (Gloucester), P.B.Cook (Gloucester), G.J.Dewey (Gloucester). players from Birmingham, Burton, Coventry, Leamington and other places. 1Tr-0 Won
25 Nov 1882 Surrey Away (Richmond)       Cancelled
27 Nov 1882 Kent Away (Blackheath) J.D.Miller (Clifton), H.L.Evans (Clifton), E.D.Evans (Clifton), E.W.Ball (Clifton), H.C.M.Hirst (Clifton), G.V.Cox (Clifton), W.H.Peck (Clifton), E.Leonard (Clifton), H.C.Baker (University College Bristol), ?, ?, ?, ?, ?, ?.   0-1G Lost
23 Dec 1882 Somerset Home (Gloucester)     0-0 Draw
13 Jan 1883 Devonshire Home (Gloucester)     2G,1Tr-1Tr Won
17 Feb 1883 Midland Counties Away (Coventry)     1G,1Tr-1Tr Won
22 Dec 1883 Kent Home (Gloucester)     1G-1G Draw
5 Jan 1884 Somerset Away (Weston) H.J.Berry (Gloucester), R.I.Pocock (Clifton), H.E.Taylor (Gloucester), T.Baywell (Gloucester), F.W.Phillips (Newent), H.V.Jones (Gloucester), E.Loeonard (Clifton (Captain), H.C.M.Hirst (Clifton), H.C.Baker (University College Bristol), H.B.Sloman (Gloucester), H.V.Page (Stroud and Keble College), T.Adams (Redland Park), W.Baldwin (Newent), C.Trimmer (Gloucester and Middlesex Wanderers), W.Bayley (Gloucester). F.Honeyball (Bridgwater), R.A.Glass (Wiveliscombe), F.H.Fox (Marlborough Nomads and Wellington), W.J.Penny (United Hospitals), F.R.Hancock (Wiveliscombe), W.A.G.Walter (Wellington), R.E.Corbett (Old Cheltonians and Wiveliscombe), W.Handy (Weston), E.C.Hammett (Taunton), A.K.Cunninghame (Bath), Captain D'Aguilar (Bath and RE), H.Smith (Weston), E.Bartley (Weston). 1Tr-1G,2Tr Lost
26 Jan 1884 Oxford University Away (Oxford) E.D.Evans (Clifton), H.J.Boughton (Gloucester), S.J.Waterfield (Clifton), H.E.Taylor (Gloucester), T.Bagwell (Gloucester), F.W.Phillips (Newent), H.V.Jones (Gloucester), E.Leonard (Clifton) (Captain), H.C.Baker (University College Bristol), G.J.Dewey (Gloucester), H.C.M.Hirst (Clifton), W.Baldwin (Newent), W.Bayley (Gloucester), E.D.Trimmer (Gloucester and Middlewsex Wanderers), T.Adams (Redland Park)   1Tr-1Tr Draw
9 Feb 1884 Midland Counties Home (Gloucester)     1Tr-2Tr Lost
24 Nov 1884 Cambridge University Away (Cambridge) E.D.Evans (Clifton), S.Waterfield, A.S.Reid, E.Moore, H.C.Hirst (Clifton), F.W.Phillips, E.Leonard (Clifton) (Captain), A.F.Douglas, T.Adams, J.W.Rose, Spirng Rice, T.G.Smith, W.H.Freame, C.Trimmer, H.I.Pocock (Clifton) Adams, E.B.Brutton, W.J.Methven, J.Le Fleming, H.Nettleton, E.Maldon, H.F.Ransome (Captain), G.Jeffrey, V. Le Fand, W.J.Plews, J.G.Swayne, L.Stevenson, H.Cooper, L.Lace, H.W.Sample. 1G-3G,2Tr Lost
10 Jan 1885 Somerset Home (Gloucester)     1G,1Tr-0 Won
7 Nov 1885 County Trial (East v West) Home (Gloucester) West: H.Hill (Medicals), E.W.Evans (Clifton), J.Rotton (Clifton), C.H.Crook (Redland Park), F.W.Phillips (Newent), Lutmer (Clifton), Budgett (Redland Park), E.Leonard (Clifton) (Captain), H.C.M.Hirst (Clifton), H.C.Baker (Clifton), J.C.Gilmore (Clifton), R.Everill (Clifton), H.I.Pocock (Medicalsl), A.Spencer (Medicals), P.Thurston (Medicals), H.Cogan (Redland Park), Gee (Redland Park). East: J.Oswell (Gloucester), H.E.Taylor (Gloucester), G.Coates (Gloucester), H.V.Jones (Gloucester), T.Bagwell (Gloucester), H.E.Cadenne (Gloucester), H.F.Davies (Medicals), T.G.Smith (Gloucester) (Capatin), H.B.Sloman (Gloucester), R.H.Bankes (Gloucester), H.A.Sanders (Gloucester), A.T.Boscawen (Gloucester), W.H.Fream (Gloucester), W.T.Cave (RAC), A.C.Douglas (RAC), H.L.Broughton (RAC)    
29 Dec 1885 United Hospitals Home (Gloucester)     2G,1Tr-0 Won
16 Jan 1886 Somerset Away (Bridgwater)     0-1G,4Tr Lost
27 Feb 1886 Oxford University Away (Oxford)     1Tr-3G,1Tr Lost
22 Jan 1887 Somerset Home (Gloucester)     1Tr-1Tr Draw
12 Mar 1887 Devonshire Away (Exeter)     2G,2Tr-1G Won
7 Jan 1888 Somerset Away (Weston) A.F.Hughes (Gloucester), H.E.Taylor (Gloucester), F.W.Phillips (Newent), G.W.Cook (redland Park), W.Troup (Clifton), S.A.Ball (Gloucester), H.C.Baker (Clifton), J.W.Palmer (Clifton), E.Leonard (Clifton), F.May (Clifton), H.L.Brown (Clifton), W.Wilcombe (Gloucester), F.Smithim (Gloucester), E.Tandy (Gloucester), R.Edwards (Bristol Medicals). H.Merry (Wellington), Escott (Wiveliscombe), R.A.Glass (Wiveliscombe), F.H.Fow (Wellington), H.G.Fuller (Bath), A.A.Glass (Wiveliscombe), P.F.Hancock (Wiveliscombe), E.Hancock (Wiveliscombe), N.H.Manfield (Yeovil), R.M.P.Parsons (Yeovil), H.Patterson (Weston), A.J.Bernon (Wellington), S.M.J.Woods (Bridgwater). 0-2G,5Tr Lost
11 Feb 1888 Devonshire Home (Gloucester) Hughes (Gloucester), Brown (Gloucester), Bagwell (Gloucester), Taylor (Gloucester), Phelps (Cirencester), W.Troup (Clifton), Smith (Gloucester), Taylor (Gloucester), Broughton (Gloucester), Simpson (Gloucester), Whitcomb (Gloucester), H.C.Baker (Clifton) (Captain), E.Leonard (Clifton), F.M.May (Clifton), Edwards (Bristol Medicals) Dryden (Tiverton), Pring (Exeter), Newton (Newton), Paige (Newton), Herring (Tiverton), Challacombe (Newton), Pethick (Toverton), Wills (Newton), Toller (Barnstaple), Inch (Newton), Wilson (Dartmoor) , Mudge (Exeter), Lovesay (Crediton), Hawking (Torquay), Rice (Torquay). 3Tr-1G,1Tr Lost
1 Dec 1888 County Trial Home (Gloucester Spa) Rest of County: S.G.Simpson (Gloucester), Hill (Clifton), Bastard (Bristol), Paterson (East Gloucestershire), Parlan (RAC), Wilmot (RAC), H.C.Baker (Clifton), F.M.May (Clifton), W.H.Birch (Clifton), R.Edwards (Bristol Medicals), Brown (Bristol), Porcher (East Gloucester), Wolferston (RAC), Faulkener (RAC), E.Leonard (Clifton). Gloucester: E.Smith, T.Bagwell, G.W.Coates, R.Grist, G.Witcomb, W.George, S.A.Ball, T.G.Smith (Captain), A.H.Brown, T.Collins, A.Cromwell, R.C.Jenkins, E.D.Tandy, T.Taylor, W.Taylor, J.Williams. 1Tr-1G,9Tr Lost
15 Dec 1888 Devonshire Away (Exeter) A.F.Hughes (Gloucester), R.Grist (Gloucester), Dere (Gloucester), Cromwell (Gloucester), J.A.Ball (Gloucester), D.George (Gloucester), J.Faulkner (RAC), C.A.Wolferston (RAC), C.J.Proctor (RAC), H.C.Baker (Clifton), F.M.May (Clifton), A.Brown (Gloucester), D.Taylor (Gloucester), T.Collins (Gloucester), R.Edwards (Bristol Medicals). M.Cutliffe (Bartholomew Hospital), J.B.Stock (Newton), J.W.Hussey (Exeter), D.J.Pring (Exeter), F.Herring (Tiverton), J.Pengelly (Albion), Ball (Newton), Carter (Albion), Cooper (Plymouth), Gardiner (Newton), Goodwyn (Exter), Lovesey (Crediton), Mallett (Albion), Mudger (Exter), Harding (Exeter) 2Tr-2Tr Draw
12 Jan 1889 Somerset Home (Gloucester)     0-1G Lost
2 Feb 1889 New Zealand Maoris Home (Gloucester) H.C.Baker (Clifton) (Captain), E.Leonard (Clifton), J.Faulkener (R.A.C), R.Edwards (Bristol Medicals ), A.F.Hughes (Gloucester), G.W.Coates (Gloucester), T.Bagwell (Gloucester), C.E.Brain (Gloucester), R.Grist (Gloucester), S.A.Ball (Gloucester), W.George (Gloucester), C.J.Whitcombe (Gloucester), H.V.Page (Gloucester), T.Collins (Gloucester), R.C.Jenkins (Gloucester ). W.Walbrick, E.E.M.McCausland, W.T.Wynard, F.Warbrick, E.Ihimaira, D.R.Gage, P.Keogh, T.R.Ellison, R.Maynard, H.Lee, G.A.Williams, T.Rene, R.G.Taiaroa, W.Anderson, G.Wynyard 1Tr-1G,1Tr Lost
27 Feb 1889 Oxford University Away (West Kensington)     0-1G,2Tr Lost
21 Dec 1889 Somerset Away (Bath)     1Tr-0 Won
11 Jan 1890 Devonshire Home (Gloucester) A.F.Hughes (Gloucester), C.E.Brown (Gloucester) (Captain), H.George (Gloucester), G.Whitcombe (Gloucester), S.A.Ball (Gloucester), T.Phelps (Gloucester), H.V.Page (Gloucester), A.Collins (Gloucester), T.Collins (Gloucester), A.Cromwell (Gloucester), R.C.Jenkins (Gloucester), S.Smith (Cambridge University), S.W.Browne (Bristol), Edwards (Bristol), Lockey (Bristol) C.G.Middleton, H.Holmes-Davies, M.H.Toller, J.Wilcox, J.Davies, W.Sayer, G.Body, H.Toller, C.Hawkins, W.Ashford, W.M.G.Williams, G.Bennett, C.Collier, L.H.Biddle. 2Tr-1Tr Won
20 Feb 1890 Midland Counties Home (Gloucester)     0-0 Draw
29 Jan 1891 Somerset* Home (Bristol)     0-0 Draw
5 Feb 1891 Somerset* Away (Bath)     3Tr-0 Won
15 Feb 1891 Midland Counties* Home (Gloucester)     1G,2Tr-0 Won
14 Mar 1891 Lancashire* (semi-final) Away (Manchester) A.F.Hughes, S.A.Ball, W.George, H.V.Page, G.T.Whitcomb, A.Cromwell, A.Collins, C.Williams, R.C.Jenkins, T.Collins, S.H.Nicholls.   0-4G,2Tr Lost

Above the Gloucestershire side that played Lancashire in Manchester on March 14th 1891. Back Row (L-R): A.F.Hughes, G.J.Witcombe, A.Cromwell, H.S.Simpson (Hon Treas.), A.Collins, G.Williams, R.C.Jenkins, T.Collins, T.G.Smith (Hon.Sec). Front Row: H.T.Boughton (Umpire), S.H.Nicholls, T.Bagwell, H.V.Page (Captain), W.George, S.A.Ball, W.H.Taylor, W.Jackson, C.A.Hooper.

2 Dec 1891 Somerset Away (Kensington Meadoes, Bath) Game played but Abandoned declared void (ground unfit - flooded) 20 minute each way exhibition game played A.F.Hughes (Gloucester), W.H.Taylor (Gloucester), T.Bagwell (Gloucester), W.Jackson (Gloucester), E.Fenner (Bristol), W.George (Gloucester), S.A.Ball (Gloucester), H.V.Page (Gloucester), G.J.Whitcombe (Gloucester), A.E.Healing (Gloucester), E.P.Press (Clifton), J.Williams (Gloucseter), T.Collins (Gloucester), A.Whitley (RAC), W.Thompson (Bristol) C.F.Mermagen (Wellington), W.J.Hancock (Guy's Hospital), F.H.Fox (Wellington), G.L.Strachan (Bath), H.Merry (Wellington), F.E.Duckworth (Cambridge), P.F.Hancock (Wellington)F.Soane (Bath), W.W.H.D'Aeth (Taunton), W.H.Manfield (Yeovil), C.J.Vernon (Wellington), B.Morris (Taunton), G.Allen (Clifton), E.T.Taylor (Taunton). 4(2Tr)-5(1G) Lost
9 Dec 1891 Midland Counties* Away (Coventry)     0-1G,2Tr Lost
17 Dec 1891 Devonshire* Home (Gloucester)     1G,2Tr-0 Won
29 Oct 1892 Somerset* Home (Gloucester) A.F.Hughes (Burton), E.Fenner (Bristol), W.Jackson (Gloucester), T.Bagwell (Gloucester), H.B.Turner (Bristol), W.George (Gloucester), S.A.Ball (Gloucester), H.V.Page (Gloucester) (Captain), R.C.Jenkins (Gloucester), W.H.Watts (Newport), A.Lewis (Cardiff), W.Thomson (Bristol), W.H.Birch (Bristol), A.W.Ford (Bristol), H.L.Norrington (Clifton) S.M.J.Woods H.B.T.Boucher (Taunton), (Taunton), F.H.Fox (Wellington), E.Hancock (Wellington), T.England (Newport), H.Merry (Wellington), T.N.Parnham (Bath), P.F.Hancock (Wellington), C.J.Vernon (Wellington), F.Soane (Bath), B.Morris (Taunton), W.H.Manfield (Yeovil), J.E.Aldridge (Weston), J.Roman (Bridgwater), H,Rouse (Bridgwater) 0-0 Draw
23 Nov 1892 Cornwall* Home (Bristol) A.W.Mackay (Bristol), E.Fenner (Bristol), W.Jackson (Gloucester), A.F.Hughes (Gloucester), Taylor (Gloucester), W.George (Gloucester), W.T.Pearce (Bristol), H.V.Page (Gloucester) (Captain), R.C.Jenkins (Gloucester), F.O.Poole (Oxford), A.Dewar (Bristol), W.H.Birch (Bristol), A.Lewis (Cardiff), W.Thomson (Bristol), W.Ford (Bristol) Blewett (Redruth), G.Kistler (Penzance), Phillips (Redruth), Viant (redruth), Chapman (Flamouth), Gray (Redruth), Thomas (Cambourne), Grylie (Redruth) (Captain), A.Thorne (Penzance), W.Martin (Cambourne), Barry (Cambourne), Williams (Redruth), T.Woolfe (Redruth), Stephens (Penzance), James (Redruth). 3G,2Tr-0 Won
7 Dec 1892 Devonshire* Away (Exeter) A.F.Hughes (Gloucester), E.Fenner (Bristol), H.M.Newman (Stroud), B.W.L.Ashford (Bristol), W.H.Taylor (Gloucester), W.George (Gloucester), W.T.Pearce (Bristol), W.Thomson (Bristol) (Captain), R.C.Jenkins (Gloucester), A.Collins (Gloucester), W.H.Watts (Newport), A.Lewis (Cardiff), R.Brocklehurst (RAC), W.H.Birch (Bristol), A.W.Ford (Bristol). W.Hockin (Albion), E.F.Greatwood (Tiverton), P.Webber (Paignton), W.Sowden (Albion), J.M.Wilcocks (Exeter), L.Howell (RNE College), J.Davies (Torquay), J.H.Harper (Barnstaple) (Captain), W.Ashford (Exeter), F.H.Toller (Barnstaple), J.J.Sellicks (Newton), A.H.May (Albion), G.H.Allington (Albion), E.Sloper (Totnes), H.S.Brooking (Torquay). 2Tr-3G,1Tr Lost
28 Oct 1893 Somerset* Away (Bath) A.F.Hughes (Gloucester), W.H.Taylor (Gloucester), W.Jackson (Halifax), T.Bagwell (Gloucester) (Captain), E.Fenner (Bristol), W.T.Pearce (Bristol), A.Stephens (Gloucester), J.Hanman (Stroud), P.Smith (Stroud), W.H.Birch (Bristol), A.W.Ford (Bristol), T.O.Davies, A.W.Brocklehurst (RAC), W.Leighton (Cinderford), R.Price (Gloucester), S.C.Casey (Cheltenham) A.H.Westcott (Bridgwater), C.F. Liermagen (Wellington), W.H.Culverwell (Bridgwater), T.C.Rogerson (Bath), W.Pattinson (Bath), T.N.Parnham (Bath), H.Merry (Wellington), F.Soane (Bath), C.J.Vernon (Wellington), B.Morris (Taunton), Ebdon (Wellington), J.C.Aldridge (Weston), J.Taylor (Wellington), H.R.Rouse (Bridgwater). 5(1G)-6(2Tr) Lost
11 Nov 1893 Devonshire* Home (County Ground, Bristol) W.A.Mackay (Bristol), E.Fenner (Bristol) A.E.Gibson (Bristol Hornets), W.H.Taylor (Gloucester ), T.Bagwell (Gloucester), W.T.Pearce (Bristol), A.Beanland (Stroud), W.Thomson (Bristol) (Captain), W.H.Birch (Bristol), T.O.Davies (Bristol), A.W.Ford (Bristol), S.C.Carey (Cheltenham), A.Collins (Gloucester), W.Leighton (Cinderford), W.Brocklehurst (RAC). B.Baddeley (Albion), J.M.Willcocks (C.V.Windsor (Newton), W.E.Sowden (Albion), C.F.Donkin (Newton), C.Pretty (Exeter), Lucas (Albion), W.Ashford (Exeter), Bond (Torquay), G.H.Allington (Albion), A.May (Albion), J.Laverty) (Albion), E.Stoper (Totnes), P.Parnell (Totnes), Bryant (Newton). 0-2G,2Tr Lost
6 Dec 1893 Cornwall* Away (Penzance) Mackay (Bristol) , Fenner (Bristol), Stephens (Gloucester), Whitehead (Lydney), Price (Gloucester), Pearce (Bristol) Hughes (Lydney), Thomson (Bristol) (Captain), Birch (Bristol), Davies (Bristol), Lockyer (Bristol), Watts (newport), Leighton (Cinderford), Harrold (Dursley), Hillman (Lydney).   2G,2Tr-0 Won
27 Oct 1894 Somerset* Home (Bristol) H.Bartlett (Gloucester), W.H.Taylor (Gloucester), Haines (Stroud) , R.Whitehead (Lydney), E.Fenner (Bristol), W.T.Pearce (Bristol), W.J.Lias (Clifton), W.Birch (Bristol), T.O.Davies (Bristol), Jarman (Bristol), Lockyer (Bristol), A.Collins (Gloucester), Wellings (Gloucester), W.Leighton (Cinderford), Bowley (Newport). T.C.Rogerson (Bath), L.Chard (Bristol), J.MacTier (Bath), A.H.Westcott (Bridgwater), O.F.Mermagon (Wellington), C.E.Chard (Weston), Vincent (Bath), F.Soane (Bath), J.D'Agiular (Bath), P.Ebdon (Wellington), J.Taylor (Wellington), Hancock (Wellington), Vowles (Weston), H.T.Gilmore (Weston), P.K.Beisiegle (Crewkerne). 0-1DG Lost
  Devonshire* Away (Exeter)     3Tr-3G,1Tr Lost
  Cornwall* Home (Gloucester)     1G,1Tr-1PG Won
  Surrey Away (Richmond)     1Dg-3G,1Tr Lost
9 Nov 1895 Somerset* Away (Weston) Hughes (Gloucester), Taylor (Gloucester), Nichols (Cardiff), Hailing (Cheltenham), Smith (Stroud), A.Stephens (Gloucester), C.W.W.James (Clifton), W.Birch (Bristol), J.Bowley (Bristol), W.Jarman (Bristol), C.Hall (Gloucester), Price (Gloucester), Leighton (Cinderford), Chadborn (Richmond), P.Smith (Stroud). H.T.Gamblin (Wellington), Mermagen (Wellington), Boucher (Wellington), W.J.Hancock (Richmond), A.H.Westcott (Bridgwater), H.Merry (Wellington), Fowler (Bristol), P.F.Hancock (Wellington), P.J.Ebdon (Wellington), J.Taylor (Wellington), Soane (Bath), P.Beislegle (Crewkerne), J.Bradshaw (Bridgwater), Hawkins (Bridgwater). 1Tr-2DG,5Tr Lost
30 Nov 1895 Devonshire* Home (Gloucester) J.R.Smithson (Bristol), W.H.Taylor (Gloucester), W.T.Battye (Clifton), E.H.Searle (Drybrook), L.Smith (Stroud), C.W.James (Clifton), A.Stephens (Gloucester), J.Bowley (Bristol), W.H.Birch (Bristol) , H.Hale (Bristol), W.Jarman (Bristol), C.Hall (Gloucester), F.M.Stout (Gloucester), W.Leighton (Cinderford), G.E.Mitchell (RAC). H.Gloyns (devonport Albion), E.G.Pallett (RNEC), M.H.Toiler (Barnstaple), W.E.Bildings (Devonport), E.J.Salter (Exmouth), H.C.Nicolay (Barnstaple), E.Downs (Devonport), C.Thomas (Barnstaple), F.H.Teller (Barnstaple), A.May (Devonport), G.H.Allington (Devonport), F.Long (Devonport), R.M.Hayman (RNEC), J.Bond (Torquay Athletic), R.Shaw (RNEC). 1G-3G,1Tr Lost
14 Dec 1895 Cornwall* Away (Falmouth)     2G-0 Won
5 Feb 1896 Surrey Home (Bristol)     1Tr-1G Lost
28 Oct 1896 Midland Counties Away (Moseley) L.B.Smithson (Bristol), W.H.Taylor (Gloucester), Lewis Smith (Stroud), A.F.Hailing (Cheltenham), H.Williams (Cinderford), A.H.Stephens (Gloucester), C.W.James (Clifton), W.Leighton (Cinderford), F.M.Stout (Gloucester), W.Spiers (Gloucester), C.Rose (Gloucester), F.Newton (Bristol), J.W.Jarman (Bristol), W.Gwynne (Clifton), P.Smith (Stroud). A.O.Jones (Leicester), H.G.Wells (Coventry), F.R.Loveitt (Coventry), A.H.Frith (Coventry), F.A.Byrne (Moseley), B.B.Tuke (Coventry), G.T.Unwin (Burton), B.H.Cattell (Moseley), B.J.Ebsworth (Moseley), J.J.Robinson (Burton), J.Baker (Burton), J.H.Yates (Wolverhampton), D.R.Campbell (Handsworth), F.G.Rivington (Leamington). 1PG-2G,2Tr Lost
7 Nov 1896 Cornwall* Home (Gloucester)     2Tr-0 Won
21 Nov 1896 Devonshire* Away (Exeter)     2Tr-2G,1Tr Lost
5 Dec 1896 Somerset* Home (Bristol) J.B.Smithson (Bristol), R.G.Parsons (Bristol), W.H.Taylor (Gloucester), A.Apperley (Stroud), R.Hussey (Bristol), W.Needs (Bristol), A.Stephens (Gloucester), J.W.Jarman (Bristol), H.B.T.Bingham (Bristol), W.Leighton (Cinderford), C.Rose (Gloucester), C.Hall (Gloucester), Miller (Stroud), F.M.Stout (Gloucester), W.Gwynne (Clifton). H.T.Gamlin (Wellington), R.Forrest (Taunton), C.Sealey (Bridgwater Albion), J.McTier (Bath), W.F.Long (Bath), G.G.Vincent (Bath), E.Baker (Bridgwater Albion), F.Soane (Bath), P.J.Ebdon (Wellington), J.B.S.D'Aguilar (Bath), H.Bradshaw (Bridgwater), E.T.Gilmore (Weston), T.P.Gilmore (Weston), L.C.Powys (Yeovil), H.B.Mole (Castle Cary). 2Tr-1G,2Tr Lost
24 Feb 1897 Surrey Away (Richmond)     2Tr-2G-1Tr Lost
28 Oct 1897 Midland Counties Home (Gloucester)     2G,2Tr-0 Won
6 Nov 1897 Cornwall* Away (Cambourne)     0-2G,2Tr Lost
20 Nov 1897 Devonshire* Home (Bristol)     1G-2G,1Tr Lost
4 Dec 1897 Somerset* Away (Weston)     1Tr-0 Won
6 Jan 1898 Glamorgan Home (Gloucester)     1G,1Tr-0 Won
7 Feb 1898 Glamorgan Away (Cardiff)     2Tr-1G,2Tr Lost
2 Mar 1898 Surrey Home (Bristol) Oates (Bristol), Percy Stout (Gloucester), F.M.Luce (Gloucester), R.G.Parsons (Bristol), Baldwin (Cinderford), W.Needs (Bristol), Car Cummings (Gloucester), Frank Stout (Gloucester), C.Hall (Gloucester), F.Goulding (Gloucester), A.H.Click (Gloucester), B.L.Watkins (Gloucester), W.Leighton (Cinderford), W.Mudway (Cinderford), P.Smith (Stroud). J.T.Pratt (Lennox), F.W.Sime (Guy's Hospital), C.H.Jupp (Surbiton), E.J.M.Barrett (Lennox and R M College), T.Watkins-Baker (Clifton), W.M.Bell (Sutton), G.H.Smethurst (Streatham), R.W.Hunt (Harlequins), H.O.Manfield (L and W Bank), H.W.Dudgeon (Richmond), A.Child (Rovers), R.Ridge (Croydon), W.Aitchison (RIE College), E.H.Mitchell (Lennox), H.Ad? (Sutton). F.C.Long (Streatham) missed train and substituted by T.Watkins-Baker. 2G,4Tr-1Tr (Att 3000) Won
27 Oct 1898 Midland Counties Away (Moseley)     1G,1Tr-1G Won
5 Nov 1898 Cornwall* Home (County Ground, Bristol) Oates (Bristol), Parsons (Bristol), Hailing (Cheltenham), Percy Stout (Gloucester), Baker (Clifton), Needs (Bristol), Barton (Cinderford), Lewis (Gloucester), Goulding (Gloucester), F.Stout (Gloucester), Watkins (Gloucester), Jarman (Bristol), Courtenay (Bristol), P.Smith (Stroud), Leighton (Cinderford). Jarrett (Penzance), Bray (Devon Albion), Gordon-Smith (Cambourne Students), Thomas (Plymouth), Smith (Falmouth), Montero (Cambourne Students), Skinner (Falmouth), Wheeler (Cambourne Students), W.G.Howard (Cambourne Students), Gallagher (Penzance), Triggs (Penzance), Martins (Penzance), Jenkin (Redruth), Legassick (Plymouth), Williams (Cambourne). 2G,2Tr-1PG Won
19 Nov 1898 Devonshire* Away (Exeter) J.Oates (Bristol), P.Stout (Gloucester), E.Gwyn Nicholls (Cardiff), T.W.Baker (Clifton), R.G.Parsons (Bristol), W.Needs (Bristol), T.Barton (Cinderford), F.Stout (Gloucester), C.Hall (Gloucester), T.Goulding (Gloucester), F.Watkins (Gloucester), J.Lewis (Gloucester), J.W.Jarman (Bristol), W.Leighton (Cinderford), P.Smith (Stroud). F.Harry (Torquay Athletic), S.F.Cooper (RNE College), J.C.Matters (RNE College), T.Mills (Plymouth), W.S.Boyle (Barnstaple), S.B.Labbett (Exeter), J.Jones (Devon Albion), R.Hellings (Llwynypia), W.Spears (Devon Albion), A.Foster (Devon Albion), G.Sowden (Devon Albion), T.Baron (Sidmouth), J.Powell (Exeter), D.Gordon (RNE College), W.Sims (Devon Albion). 0-0 Draw
26 Nov 1898 Somerset* Home (Bristol) Oates (Bristol), Hussey (Bristol), Parsons (Bristol), Taylor (Gloucester), Percy Stout (Gloucester), Needs (Bristol), Barton (Cinderford), Courtenay (Bristol), Watkins (Bristol), Jarman (Bristol), Frank Stout (Gloucester) (Captain), Hall (Gloucester), Goulding (Gloucester), Leighton (Cinderford), Smith (Stroud). Gamlin (Wellington), Sealey (Bridgwater Albion), Marney (Bridgwater Albion), Hatton (Wellington), Hignell (Keynsham), Pearse (Keynsham), Vincent (Bath), Soane (Bath) (Captain), Belson (Bath, Ruddick (Bath), Hawkins (Bridgwater Albion), Bradshaw (Bridgwater), Gilmore (Weston), Ebdon (Wellington), Hale (Knowle). 1DG,1Tr-1Tr Won
11 Jan 1899 Devonshire* (replay) Home (Bristol) J.Oates (Bristol), Taylor (Gloucester), Percy Stout (Gloucester), E.G.Nicholls (Cardiff), A.F.Hailing (Cheltenham), W.Needs (Bristol), F.Champain (Oxford University), G.H.Smith (Gloucester), C.Hall (Gloucester), F.Goulding (Gloucester), F.Stout (Gloucester), J.W.Jarman (Bristol), B.L.Watkins (Bristol), P.Smith (Stroud), Mudway (Cinderford). F.L.Hitt (Exter), Cliff Bowen (Devonport Albion), W.S.Boyle (Barnstaple), J.C.Matters (RNE College), Cooper (RNE College), W.E.Bildings (Devonport Albion), J.Jones (Devonport Albion), C.Thomas (Barnstaple), C.Harper (Barnstaple), G.Sowden (Devon Albion), W.Spiers (Devon Albion), Sims (Devon Albion), P.H.Baron (Sidmouth), E.S.Gordon (RNE College), Powell (Exeter). 0-1Tr Lost
1 Mar 1899 Surrey Away (Richmond)     1G-1G Draw
6 Apr 1899 Glamorgan Home (Gloucester) G.Romans (Gloucester), W.H.Taylor (Gloucester), J.Cook (Gloucester), F.Fry (Cheltenham), A.M.Ricketts (Cardiff), G.Hall (Gloucester), B.Parham (Gloucester), Frank Stout (Gloucester), C.Hall (Gloucester), F.Oswell (Gloucester), F.Goulding (Gloucester), G.H.Smith (Gloucester), J.Lewis (Gloucester), B.L.Watkins (Bristol), H.B.T.Bingham (Clifton). Joe Davies (Neath), V.Huzzey (Cardiff), W.Jones (Cardiff), G.Davies (Swansea), W.Trew (Swansea), G.Hughes (Cardiff), J.Hopkins (Tondu), W.H.Alexander (Llwynypia), F.Miller (Mountain Ash), Rev.T.Davies (Mountain Ash), H.Jones (Penygraig), J.Thomas (Neath), V.Jones (Aberavon), F.Kirby (Penarth), W.Gibbs (Penarth). 0-4G,1Tr Lost
19 Oct 1899 Midland Counties Home (Gloucester)     2G,1Tr-2PG,1Tr Won
4 Nov 1899 Cornwall* Away (Cambourne)     1G-1Tr Won
18 Nov 1899 Devonshire* Home (Bristol) Oates (Bristol), Parsons (Bristol), Hailing (Cheltenham), Taylor (Gloucester), Smith (Gloucester), Needs (Bristol), Goddard (Gloucester), Jarman (Bristol), Courtney (Bristol), Channon (Bristol), Watkins (Bristol), Stout (Gloucester), Hall (Gloucester), Jacob (Cheltenham), Harrison (Stroud). F.L.Hitt ( Exeter), S.F.Cooper (RNE College), W.S.Boyle (Barnstaple), E.J.Vivyian (Devon Albion), Fitzgerald (Sidmouth), T.Dunn (Torquay Athletic), Jones (Newton Abbott), C.Harper (Barnstaple), Chichester (Barnstaple), A.Brock (Exeter), J.Powell (Exeter), A.O'Neill (Torquay Athletic), Baron (Sidmouth), A.Ferris (Devon Albion), E.W.Roberts (RNE College). 1Tr-3G,1Tr Lost
25 Nov 1899 Somerset* Away (Bath) T.Dykes (Lydney), C.Smith (Gloucester), A.F.Hailing (Cheltenham), G.Romans (Gloucester), R.Hussey (Bristol), W.Needs (Bristol), R.Goddard (Gloucester), J.W.Jarman (Bristol), F.Channon (Bristol), A.Kibbey (Bristol), M.G.Courtenay (Bristol), C.Hall (Gloucester), F.Oswell (Gloucester), F.Jacob (Cheltenham), F.W.Harrison (Stroud). H.T.Gamlin (Wellington), R.W.Forrest (Blackheath), A.F.Leslie-Jones (Marlborough), H.Hignell (Keynsham), E.S.Montgomery (Bath), A.H.Pearce (Keynsham), C.Kingston (Bridgwater Albion), G.M.Carey (Castle Cary), W.A.Cooper (Castle Cary), L.C.Powys (Castle Cary), C.W.Parkes (Bath), T.P.Gilmore (Cheltenham and Weston), E.T.Gilmore (Weston), H.T.Winter (Taunton), H.Smith (Bridgwater). 1Tr-1G,1Tr Lost
11 Jan 1900 Durham Home (Gloucester)     3G,1Tr-1Tr Won
21 Feb 1900 Surrey Home (Cheltenham)     1G,3Tr-1PG Won
7 Mar 1900 Glamorgan Away (Cardiff     1G,1Tr-2G,2Tr Lost
17 Oct 1900 Midland Counties Away (Moseley)     3G,3Tr-1Tr Won
3 Nov 1900 Cornwall* Away (Cambourne)     1G-1Tr Won
24 Nov 1900 Somerset* Home (Bristol)     4G,3Tr-1G,1Tr Won
1 Dec 1900 Devonshire* Away (Exeter)     2Tr-3G,2Tr Lost
13 Dec 1900 Glamorgan Home (Gloucester)     0-3G,1DG, 1Tr Lost
6 Mar 1901 Glamorgan Away (Cardiff)     0-6G,3Tr Lost
16 Oct 1901 Midland Counties Home (Gloucester)     26(4 G,1PG,1Tr)-3(1PG) Won
2 Nov 1901 Cornwall* Away (Cambourne)     6(2Tr)-3(1Tr) Won
23 Nov 1901 Somerset* Away (Weston)     3(1Tr)-0 (penalty goal scored by Somereset disallowed on appeal) Won
30 Nov 1901 Devonshire Home (Bristol)     16(2G,2Tr)-3(1Tr) Won
26 Feb 1902 Middlesex* (semi-final) Away (Richmond)     13(2G,2Tr)-10(2G) Won
5 Apr 1902 Durham* (final) Home (Gloucester) G.Romans (Gloucester), C.G.Smith (Gloucester), Gwyn Nicholls (Newport), E.W.Baker (Bristol), L.Smith Gloucester), S.H.Foster (Gloucester), R.Goddard (Gloucester), J.L.Mathias (Bristol), J.Sweet (Bristol), M.Courtney (Bristol), J.Lewis (Bristol), C.Hall (Gloucester) (Captain), F.Westbury (Gloucester), F.Stout (Gloucester), C.E.Miller (Gloucster)   3(1Tr)-9(2G (1m)) Lost
15 Oct 1902 Midland Counties Away (Moseley)     3(1Tr)-6(1PG,1Tr) Lost
1 Nov 1902 Cornwall* Home (Bristol)     3(1Tr)-3(1Tr) Draw
22 Nov 1902 Somerset* Home (Bristol)     5(1G)-3(1Tr) Won
29 Nov 1902 Devon* Away (Plymouth)     0-0 Draw
4 Feb 1903 Devon* (replay) Away (Exeter)     3(1PG)-3(1PG) Draw
18 Feb 1903 Somerset* (replay) Away (Weston)     0-14(1G,3Tr) Lost
14 Oct 1903 Midland Counties Home (Cheltenham)     0-1Tr Lost
7 Nov 1903 Devonshire* Home (Gloucester)     3(1PG)-7(1DG,1Tr) Lost
21 Nov 1903 Somerset* Away (Weston)     0-0 Draw
28 Nov 1903 Cornwall* Away (Redruth)     13(2G,1Tr)-0 Won
6 Oct 1904 Glamorgan Home (Gloucester)     3(1Tr)-6(2Tr) Lost
29 Oct 1904 Cornwall* Home (Bristol)     6(2Tr)-18(3G,1Tr) Lost
3 Dec 1904 Somerset* Home (Bristol)     3(1Tr)-5(1G) Lost
10 Dec 1904 Devon* Away (Exeter)     0-12(4Tr) Lost
2 Nov 1905 Glamorgan Away (Cardiff)     3(1Tr)-17(2G,1DG,1Tr) Lost
11 Nov 1905 Devon* Home (Bristol)     0-20(4G) Lost
9 Dec 1905 Somerset* Away (Bath)     0-13(1PG,1DG,2Tr) Lost
6 Jan 1906 Cornwall* Away (Redruth)     0-0 Draw
17 Oct 1906 Glamorgan Home (Cheltenham)     1Tr-1Tr Draw
3 Nov 1906 South Africa Home (Gloucester)     0-23(2G,1DG,3Tr) Lost
10 Nov 1906 Devonshire* Away (Exeter)     8(1G,1Tr)-15(5Tr) Lost
8 Dec 1906 Somerset* Home (Bristol)     31(1DG,9Tr)-6(1PG,1Tr) Won
  Cornwall* Home (Gloucester)     6(2Tr)-13(2G,1Tr) Lost
16 Oct 1907 Glamorgan Away (Cardiff) A.Wood (Gloucester), M.Neale (Bristol), A.Hudson (Gloucester), V. Fuller-Eberle (Clifton), H.Hyam (Plymouth), Hart (Gloucester), F.Niblet (Cinderford), T.Webb (Bristol), W.E.Meyern (Bristol), T.Down (Bristol), W.Johns (Gloucester), A.Teague (Cinderford), J.Hyndman (Cinderford), BUrghum (Cinderford), W.Stinchcombe (Lydney) Daly James (Trecihy), R.T.Gabe (Cardiff), Spiller (Cardiff), Duncan MacGregor (Newport), Phil Hopkins (Swansea), Percy Bush (Cardiff), R.David (Cardiff), J.Leasey (Cardiff), J.Brown (Cardiff), Smith (Swansea), Aubrey Smith (Swansea), R.K>Green (Neath), Will Jones (Aberavon), R.Thomas (Mountain Ash), J.Pullman (Treherbert) 13(2G,1Tr)-14(1G,3Tr) Lost
9 Nov 1907 Devon* Home (Cheltenham) A.Wood (Gloucester), A.Hudson (Gloucester), V. Fuller-Eberle (Clifton), M.Neale (Bristol), A.Lewis (Lydney)D.Gent (Gloucester), F.Niblett (Cinderford), W.Johns (Gloucester), D.Hollands (Gloucester), A.Teague (Cinderford), F.T.Boucher (Clifton), W.Stinchcombe (Lydney), W.E.Meyer (Bristol), J.L.Mathias (Bristol), T.Nelmes (Lydney) W.Hoskings (Plymouth), W.Hyam (Plymouth) . T.Mills (Plymouth), Lieut. Gibbs (Dartmouth College), R.C onybeare (Plymouth), J.Peters (Plymouth), G.Carlists (Dartmouth College), G.P.Leyes (London Devonians), J.Cummings (Plymouth), R.Gilbert (Albion), Lieut. Hughes (Plymouth), Lieut. Darby (Dartmouth College), J.Wilcocks (Plymouth), S.McK.Saumders (London Devonians) 3G,1DG,1Tr-1G,1PG,2Tr Won

Back Row (L-R): A.J.Lawes (bristol), C.J.Woolf (Lydney), J.W.Jarman (Bristol), W.Stinchcombe (Lydney), A.Lewis (Lydney), A.Teague (Cinderford), W.Johns (Gloucester), J.Nelmes (Lydney), F.T.Boucher (Clifton), V.Fuller-Eberle (Clifton), F.J.Hannam (Clifton), E.S.Bostock-Smith (Clifton. President G.C.R.U.) , A.Cromwell (Gloucester), E.W.Moore (Treasurer Cheltenham R.F.C.). Seated: D.Hollands (Gloucester), W.E.Meyer (Bristol), M.Neale (Bristol), J.L.Mathias (Bristol) (Captain), A.Hudson (Gloucester), A.E.Wood (Gloucester), R.A.Roberts (Gloucester Hon. Sec. G.C.R.F.U.). On Ground: D.R.Gent (Gloucester), F.Nibbett (Cinderford)

Above the Gloucestershire side that played Devon on the 9th November 1907

Back Row (L-R): E.Mallett (Newton Abbot) (reserve), T.Lean (Committee), A.L.Sloper (Referee), R.Waycott (Committee), H.Floyd (Committee), T.C.Pring (Committee), W.White (Committee), E.Carter (Committee). Standing: J.Cummings (Plymouth), Lieut. Hughes (Plymouth), A.Wilcocks (Plymouth), C.T.Ley (London Devonians). Seated: W.Conybeare (Plymouth), D.G.Gibbs (R.N. College, Dartmouth), D.T.S.Kelly (Tiverton), W.Hyam (Plymouth), D.T.Mills (Plymouth), D.W.Hoskins (Playmouth). On Ground: A.Carlisle (R.M. College, Dartmouth), J.Peters (Plymouth)

Above the Devon side that played Gloucestershire on the 9th November 1907

5 Dec 1907 Somerset* Away (Taunton) A.Wood (Gloucester), E.Fuller-Eberle ( Clifton), M.Neale (Bristol), V.Fuller-Eberle (Clifton), A.A.Lewis (Lydney), D.R.Gent (Gloucester), F.Nibbett (Cinderford), W.Johns (Gloucester), D.Hollands (Gloucester), J.L.Mathias (Bristol), E.Meyer (Bristol), F.Teague (Cinderford), J.Nelmes (Lydney), W.Stinchcombe (Lydney), F.T.Boucher (Clifton). Z.Sims (Taunton Albion), A.Chorley (Bridgwater), A.G.Peace (Bridgwater), A.Parker (Bridgwater), H.E.Shewring (Bristol), J.Larcombe (Bristol), J.Jarvis (Bridgwater Albion), R.Dibble (Bridgwater Albion), T.Woods (Bridgwater Albion), H.Archer (Bridgwater Albion), W.Roman (Bridgwater), H.Gunningham (Bridgwater), G.V.Kyrke (Taunton Albion), P.Down (Bristol), S.Fossell (Moseley). 10(2G)-0 Won
25 Jan 1908 Cornwall* Away (Redruth)     2G-5G,3Tr Lost
20 Feb 1908 Cornwall* (replay) Home (Gloucester) A.E.Wood (Cheltenham), A.Hudson (Gloucester), G.Cook (Gloucester), V.Fuller-Eberle (Clifton), E.Fuller-Eberle (Clifton), A.Hall (Cinderford) , F.Niblett (Cinderford), W.Johns (Gloucester), D.Hollands (Gloucester), H.Quixley (Gloucester), J.L.Mathias (Bristol), F.Teague (Cinderford), J.Nelmes (Lydney), A.Redding (Cinderford), J.Hyndman (Cinderford). Eastbourne (Redruth), B.Bennetts (Devon Albion), E.J.Jackett (Leicester), F.Dean (Devon Albion), J.Jose (Devoin Albion), T.Wedge (St. Ives), J.Davey (Redruth), J.G.Milton (School of Mines), R.Jackett (Falmouth), F.Jackson (Leicester), J.Thomas (Devon Albion), N.Tregurtlin (St.Ives), R.Lawry (Redruth), A.J.Wilson (School of Mines), J.Davy (Redruth). 3(1PG)-15(3G) (Att 4,000) Lost
26 Feb 1908 Devon* (replay) Away (Torquay)     1G-0 Won
1 Oct 1908 Australia Home (Gloucester) B.Davy (Cheltenham), A.Hudson (Gloucester) (Captain), M.Neale (Bristol), V.F.Eberle (Clifton), E.F.Eberle (Clifton), D.R.Gent (Gloucester), T.Elliot (Gloucester), W.Johns (Gloucester), H.Berry (Gloucester), A.Teague (Cinderford), A.Redding (Cinderford), J.Hyndman (Cinderford), W.W.Hoskin (Clifton), W.Stinchcombe (Lydney), F.Feltham (Bristol). Philip Patrick Carmichael, Daniel Brendon Carroll, Edward Francis Mandible, John Joseph Hickey, Charles "Boxer" Russell, Frederick Wood, Christopher Hobart, McKivat, Herbert, Michael "Paddy" Moran (Captain), Norman Edward Row, Thomas James Richards, Sydney Albert Middleton
Patrick Aloysius McCue, Charles Ackroyd Hammand, Thomas Sydney Griffin, John Thomas Barnett
0-16 Lost

Back Row (L-R): C.E.Brown (Vive-President), R.A.Roberts (Hon.Sec.), E.S.Bostock-Smith (President), H.Lowther, C.J.Woolf. Standing: ?, V.Fuller-Eberle (Clifton), W.W.Hoskin (Clifton), F.Feltham (Bristol), A.Redding (Cinderford), H.Berry (Gloucester), A.Teague (Cinderford), J.H.Tratt. Sitting: ?, E.Fuller-Eberle (Clifton), J.Hyndham (Cinderford), W.Johns (Gloucester), A.Hudson (Gloucester) (Captain), ?, B.Davy (Cheltenham), W.Stichcombe (Lydney), M.A.Neale (Bristol), J.Hart (Hon.Treas). On Ground: D.R.Gent (Gloucester), ?. To identify J.L.Matthias (Bristol), T. Elliot (Gloucester)

Above a photograph of the Gloucestershire side that played Australia on 1st October 1908 at Kingsholm, Gloucester with Clifton's Worthington Wynn Hoskin, Victor and Ellison Fuller-Eberle.

28 Oct 1908 Glamorgan Home (Bristol)     12-5 Won
7 Nov 1908 Devon* Away (Exeter)     3-32 Lost
5 Dec 1908 Somerset* Home (Gloucester)     20-9 Won
9 Jan 1909 Cornwall* Home (Stroud)     14-6 Won
21 Jan 1909 Devon* (replay) Home (Gloucester)     16-8 Won
28 Jan 1909 Cornwall* (replay) Away (Redruth)     0-11 Lost
27 Oct 1909 Glamorgan Away (Cardiff) W.E.Johnston (Bristol), E.F.Eberle (Clifton), V.F.Eberle (Clifton), W.Hall (Gloucester), H.Beck (Cheltenham), D.R.Gent (Gloucester), J.Stephens (Gloucester), Lt. Carleton (Gloucester), H.Berry (Gloucester), L.Watson (Lydney), W.Frost (Bristol), J.Wright (Cinderford), A.Teague (Cinderford), A.Redding (Cinderford), J.Watkins (Cinderford).

  8-12 Lost
6 Nov 1909 Devon* Home (Cheltenham) W.E.Johnston (Bristol), F.Smith (Gloucester), L.W.Hayward (Cheltenham), J.A.Spoors (Bristol), C.Kingston (Bristol), D.R.Gent (Gloucester), J.Stephens (Gloucester), Lt. Carleton (Gloucester), H.Berry (Gloucester), L.Watson (Lydney), W.Frost (Bristol), J.Wright (Cinderford), G.Bowkett (Cinderford), J.Wyburn (Gloucester), S.Bayliss (Stroud).   22-0 Won
20 Nov 1909 Somerset* Away (Weston) W.E.Johnston (Bristol), A.Hudson (Gloucester), L.W.Hayward (Cheltenham), J.A.Spoors (Bristol), C.Kingston (Bristol), D.R.Gent (Gloucester), J.Stephens (Gloucester), Lt. Carleton (Gloucester), H.Berry (Gloucester), W.Johns (Gloucester), W.Frost (Bristol), J.Wright (Cinderford), G.Bowkett (Cinderford), J.Wyburn (Gloucester), L.Watson (Lydney),   24-14 Won
4 Dec 1909 Cornwall Away (Cambourne)

W.E.Johnston (Bristol), A.Hudson (Gloucester), V.F.Eberle (Clifton), J.A.Spoors (Bristol), C.Kingston (Bristol), D.R.Gent (Gloucester), J.Stephens (Gloucester), Lt. Carleton (Gloucester), H.Berry (Gloucester), L.Watson (Lydney), W.Stinchcombe (Lydney), J.Wright (Cinderford), G.Bowkett (Cinderford), J.Wyburn (Gloucester), A.Teague (Cinderford ).

  0-11 Lost
20 Jan 1910 Somerset* (replay) Home (Gloucester) W.Egerton (Gloucester), W.J.Vance (Gloucester), V.F.Eberle (Clifton), J.A.Spoors (Bristol), C.Kingston (Bristol), D.R.Gent (Gloucester), J.Stephens (Gloucester), W.Johns (Gloucester), H.Berry (Gloucester), W.Kilby (Cinderford), W.Stinchcombe (Lydney), J.Wright (Cinderford), D.Hollands (Gloucester), J.Nelmes (Lydney), A.Teague (Cinderford).   16-8 Won
3 Feb 1910 Cornwall* (replay) Away (Redruth) R.Davy (Cheltenham), W.J.Vance (Gloucester), V.F.Eberle (Clifton), L.W.Hayward (Cheltenham), L.Bradley (Cinderford), A.Hall (Cinderford), J.Stephens (Gloucester), W.Johns (Gloucester), G.Bowkett (Cinderford), A.Redding (Cinderford), G.Holford (Gloucester), J.Wright (Cinderford), D.Hollands (Gloucester), H.Uzzell (Newport), W.J.Pearce (Gloucester )   12-11 Won
24 Feb 1910 Kent* (semi-final) Away (London) W.E.Johnston (Bristol), L.W.Hayward (Cheltenham), V.F.Eberle (Clifton), J.A.Spoors (Bristol), M.E.Neale (Bristol), D.R.Gent (Gloucester) (Captain), J.Stephens (Gloucester), W.Johns (Gloucester), H.Berry (Gloucester), D.Hollands (Gloucester), G.Holford (Gloucester), J.Wright (Cinderford), G.Bowkett (Cinderford), A.Redding (Cinderford), H.Uzzell (Newport)

  6-3 Won
9 Apr 1910 Yorkshire* (final) Home (Gloucester) W.E.Johnston (Bristol), A.Hudson (Gloucester), V.F.Eberle (Clifton), J.A.Spoors (Bristol), M.E.Neale (Bristol), D.R.Gent (Gloucester) (Captain), J.Stephens (Gloucester), W.Johns (Gloucester), H.Berry (Gloucester), D.Hollands (Gloucester), G.Holford (Gloucester), J.Wright (Cinderford), G.Bowkett (Cinderford), A.Redding (Cinderford), H.Uzzell (Newpor)
T.W.L.Strothert (Hull and E.R. ), J.L.Fisher (Hull and E.R.), F.W.Hinings (Headingley), W.R.Brown (Headingley), K.Duncan (Otley), H.Willey (Sheffield), F.Hutchinson (Hedingley), A.H.Mcllwaine (Hull and E.R.), A.Clarke (Skipton), H.A.Motley (Headingley), F.Trenham (Otley), D.Heilewell (Shipley), E.Gaille (Headingley), N.Ellis (Otley), Rev. A. Thompson (Headingley) 23-0 Won

Back Row (L-R): J.A.Emery, A.C.Williams, H.S.Gould, A.Harris, W.T.Pearce (Vice-Pres), C.E.Brown (President), H.Lowther, E.S.Bostock-Smith (ERU Ref), S.R.Carter (Ref.Sec.N.), H.Smith (Ref.Sec.S), J.L.Davis. Standing: W.Pearce, L.W.Hayward, H.Berry, G.Holford, J.Wright, A.Redding (Cinderford), V.Eberle (Clifton), G.Bowkett, W.Sawyer, W.Meredith, E.W.Moore. Seated: J.H.Tratt (Hon.Tres), T.Bagwell (Trainer), D.Hollands, J.Stephens, W.R.Johnston (Bristol), W.Jones, D.R.Gent (Captain), A.Hudson, J.Spoors (Bristol), M.E.Neale (Bristol), H.Uzzell, A.J.Gardner (Clifton), R.A.Roberts (Hon.Sec).

Above Gloucestershire RFU, County Champions 1909-10.

26 Oct 1910 Glamorgan Home (Cheltenham) B.Davy (Cheltenham), C.Kingston (Bristol), L.Hayward (Cheltenham), V.Fuller-Eberle (Clifton), W.Washbourne (Gloucester), A.Hall (Cinderford), F.Niblett (Cinderford), H.Bowkett (Ciderford), J.Wright (Cinderford), J.Hyndman (Cinderford), A.Redding (Cinderford), W.Johns (Gloucester), H.Berry (Gloucester), G.Holford (Gloucester), W.Uzzell (Newport). P.Howell (Penarth), G.Groves (Abercarn), H.Loveluck (Cardiff), W.Spiller (Treorchy), J.Lewis (Treorchy), E.Phillips (Llwynypia), W.Rapsey (Pontardawe), B.Davies (Swansea), T.Morgan (Swansea), S.Birch (Neath), W.Perry (Neath), E.Thomas (Mountain Ash), F.Hawkins (Pontypridd), W.Hopkins (Pontypridd), F.Davies (Treorchy). 15-5 Won

Back Row (L-R): W.Sawyer, E.S.Bostock-Smith, F.Nicholls (referee, Leicester), C.Williams, R.A.Roberts, J.H.Tratt. Standing: C.E.Brown (President), W.Uzzell (Newport), A.Redding (Cinderford), J.Hyndman (Cinderford), J.Wright (Cinderford) , H.Berry (Gloucester), W.Johns (Gloucester), G.Holiford (Gloucester), J.Wyburn (reserve, Gloucester). Seated: B.Davy (Cheltenham), V.F.Eberle (Clifton), L.W.Hayward (captain, Cheltenham), A.Hall (Cinderford), G.Bowkett (Cinderford), C.Kingston (Bristol). On Ground: F.Niblett (Cinderford), W.Washbourne (Gloucester).

Above the Gloucestershire side that defeated Glamorgan on 26th October 1910

5 Nov 1910 Devon* Away (Exeter) C.Cook (Gloucester), M.E.Neale (Bristol), J.A.Spoors (Bristol), V.Fuller-Eberle (Clifton), A.Hudson (Gloucester), A.Hall (Cinderford), D.E.Gent (Plymouth), H.Berry (Gloucester), G.Holford (Gloucester), J.Wright (Cinderford), A.Redding (Cinderford), G.Bowkett (Cinderford), J.Hyndman (Cinderford), H.Uzzell (Newport). F.J.Lillicrap (Devon Albion), E.G.Butcher (Plymouth), W.Davies (Plymouth), E.Thomas (Albion), P.Baker (Plymouth), R.A.Jago (Albion), P.T.Hodge (Newton Abbott), D.Hollands (Albion), T.Hayman (Albion), A.Lancaster (Albion), S.Huggins (Paignton), H.Snell (Seaton), E.Lee (Albion), G.D.Roberts (Exeter), G.Edwards (Plymouth). 3-13 Lost
19 Nov 1910 Somerset* Home (Bristol)     12-11 Won
3 Dec 1910 Cornwall* Home (Gloucester) W.E.Johnston (Bristol), A.Hudson (Gloucester) (Captain), L.W.Hayward (Cheltenham), V.Fuller-Eberle (Clifton), M.E.Neale (Bristol), D.R.Gent (Plymouth), W.Hall (Gloucester), H.Berry (Gloucester), G.Holford (Gloucester), J.Wyburn (Gloucester), W.J.Pearce (Gloucester), J.Lane (Gloucester), J.Hyndman (Cinderford), G.Bowkett (Cinderford), A.Redding (Cinderford). E.J.Jackett (Leicester), H.Bennetts (Redruth), G.Rice (Cambourne), F.Gilbert (Devon Albion), T.Barrett (Redruth), T.Wedge (St.Ives), A.Martin (Falmouth), R.Jackett (Falmouth), E.J.Jones (Falmouth), A.J.Thomas (Devon Albion), C.Marshall (Devon Albion), N.Tregurtha (St. Ives), F.Dean (Plymouth), A.Elliott (Plymouth). 13-17 Lost
12 Oct 1911 Monmouthshire Home (Gloucester)     8-5 Won
25 Oct 1911 Glamorgan Away (Cardiff) Cook (Gloucester), L.Powell (Chepstow), Bowkett (Cinderford), V.Fuller-Eberle (Clifton), C.Kingston (Bristol University), W.Dix (Gloucester), W.Hall (Gloucester), S.Smart (Gloucester), A.Lodge (Gloucester), G.Holford (Gloucester), G.Vears (Gloucester), H.Uzzell (Newport), L.H.Peckover (Cheltenham), A.Redding (Cinderford), F.Russell (Cinderford). F.Rees (Neath), H.Evans (Swansea), W.Rees (Aberavon), G.Evans (Treorchy), W.Lewis (Llynwpia), J.Rogers (Bridgend), W.J.Cook (Bridgend), E.Mitham (Cardiff), P.Thomas (Bridgend), T.Ponsford (Aberavon), T.Sheppard (Mountain Ash), F.Hawkins (Pontypridd), P.C.Birch (Neath), D.Morgan (Ferndale). 10-6 Won
4 Nov 1911 Devon* Home (Bristol) W.R.Johnston (Bristol), A.Hudson (Gloucester), M.E.Nelae (Bristol), V.Fuller-Eberle (Clifton), C.H. Kingston (Bristol University), W.Dix (Gloucester), W.Hall (Gloucester), G.Holford (Gloucester), A.Lodge (Gloucester), G.Vears (Gloucester), A.Smart (Gloucester), G.Bowkett (Cinderford), A.Redding (Cinderford), J.Wright (Cinderford), A.Reckover (Cheltenham). F.Lillicrap (Albion), P.Baker (Plymouth), E.Thomas (Albion), S.Harvey (Albion), E.G.Butcher (Plymouth), R.Jago (Albion), W.Monk (Albion), D.Hollands (Albion), T.Hayman (Albion), H.Pope (Albion), W.Lancaster (Albion), G.Edwards (Plymouth), C.Moss (Plymouth), Wrey (Torquay), H.Sneil (Seaton). 0-4 Lost
18 Nov 1911 Somerset* Away (Bath)     3-3 Draw
29 Nov 1911 Hampshire* Home (Cheltenham)     6-13 Lost
9 Dec 1911 Cornwall* Away (Redruth)     0-15 Lost
13 Jan 1912 Dublin County Away (Dublin)     6-20 Lost
3 Oct 1912 Monmouthshire Away (Abertillery)     12-0 Won
2 Nov 1912 Devon* Away (Plymouth)     8-8 Draw
16 Nov 1912 Somerset* Home (Cheltenham)     21-9 Won
7 Dec 1912 Hampshire* Away (Portsmouth)     9-8 Won
14 Dec 1912 Cornwall* Home (Gloucester)     15-11 Won
28 Dec 1912 South Africa Home (Bristol)     0-11 Lost
30 Jan 1913 Midland Counties* (semi-final) Home (Gloucester)     6-0 Won
8 Mar 1913 Cumberland* (final) Away (Carlisle) B.Davy (Cheltenham), W.Washbourn (Gloucester), L.Hamblin (Gloucester), Stanley Cook (Gloucester), C.H.Kingston (Bristol), A.Hall (Gloucester), J.Baker (Bream), Gordon Vears (Gloucester) (Captain), W.A.Johns (Gloucester), S.Smart (Gloucester), N.L.Hayes (Gloucester), A.Redding (Cinderford), J.Watkins (Cinderford), H.L.Peckover (Cheltenham), W.Bradshaw (Bristol)   14-3 Won
22 Oct 1913 Glamorgan Home (Cheltenham)     3-9 Lost
1 Nov 1913 Devon* Home (Gloucester)     3-3 Draw
15 Nov 1913 Somerset* Away (Bath)     6-11 Lost
29 Nov 1913 Hants* Home (Bristol)     6-3 Won
13 Dec 1913 Cornwall* Away (Redrurth)     12-14 Lost
1 Nov 1919 Devon* Away (Torquay)     3-3 Draw
6 Dec 1919 Cornwall* Home (Gloucester)     18-8 Won
24 Jan 1920 Somerset* Home (Gloucester)     7-3 Won
19 Feb 1920 East Midlands* (semi-final) Away (Norhants)     18-11 Won
17 Apr 1920 Yorkshire* (final) Away (Bradford) B.Davy (Cheltenham), A.Hudson (Gloucester) (Captain), L.J.Corbett (Bristol), R.C.Pickles (bristol), F.Webb (Gloucester), W.Dix (Gloucester), T.H.Millington (Gloucester), M.V.Shaw (Bristol), J.S.Tucker (Bristol), J.Broughton (Bristol), C.Holford (Gloucester), S.Smart (Gloucester), A.Hall (Gloucester), W.F.Warde (Gloucester), F.W.Ayliffe (Gloucester)   27-3 Won
6 Nov 1920 Devon* Home (Gloucester)     15-3 Won
27 Nov 1920 Somerset* Away (Bath)     20-0 Won
11 Dec 1920 Cornwall* Away (Cambourne)     9-6 Won
10 Feb 1921 Surrey* (semi-final) Home (Gloucester) R.C.Pickles (Bristol), H.Feltham (Bristol), S.Cook (Gloucester), L.J.Corbett (Bristol), T.Spoors (Bristol), W.Dix (Gloucester), T.Millington (Gloucester), G.Holford (Gloucester), A.T.Voyce (Gloucester), S.Smart (Gloucester), F.Ayliffe (Gloucester), A.Hall (Gloucester), J.Harris (Gloucester), J.S.Tucker (Bristol), P.J.Williams (Bristol) H.Van Heerden (Guy's Hospital), C.N.Lowe (Blackheath), A.R.Aslett (Army), A.L.Gracie (Harlequins), W.C.Wilkins (London Welsh), V.G.Davies (Harlequins), J.R.B.Worton (RMC Sandhurst), W.D.Doherty (Guy's Hospital), A.H.Shelswell (Guy's Hospital), C.Shaw (Sy. Bartholomews Hospital), L.G.Brown (Blackheath), C.L.Marburg (London Scottish), C.F.Hallaran (United Services), E.H.Fouraker (Herlequins), C.W.R.Francis (Streatham). 21-3 Won
3 Mar 1921 Leicestershire* (final) Home (Gloucester) R.C.Pickles (Bristol), H.Feltham (Bristol), S.Cook (Gloucester), L.Corbett (Bristol), T.Spoors (Bristol), W.Dix (Gloucester), T.Millington (Gloucester), G.Holford (Gloucester), T.Voyce (Gloucester), S.Smart (Gloucester), F.Ayliffe (Gloucester), A.Hall (Gloucester), J.Harris (Gloucester), J.Tucker (Bristol), P.Williams (Bristol) J.Wilkinson, F.Mellor, P.W.Lawrie, J.R.Markham, E.Haselmere, F.M.Taylor, G.W.Wood, G.Ward, F.Taylor, C.Cross, D.J.Norman, W.J.Allen, W.Buckler, J.Wickson, E.Ward (All players Leicester) 31-4 Won
5 Nov 1921 Devon* Away (Torquay)     9-6 Won
27 Nov 1921 Somerset* Home (Bristol)     16-6 Won
10 Dec 1921 Cornwall* Home (Gloucester)     14-3 Won
11 Jan 1922 Surrey* (semi-final) Away (London)     8-8 Draw
16 Feb 1922 Surrey* (semi-final replay) Home (Gloucester) R.C.W.Pickles (Bristol), T.Spoors (Bristol), H.Feltham (Bristol), L.J.Corbett (Bristol), S.Cook (Cambridge University and Gloucester), W.Dix (Gloucester), T.Millington (Gloucester), S.Smart (Gloucester), F.Ayliffe (Gloucester), A.Hall (Gloucester), A.T.Voyce (Gloucester),G.Holford (Gloucester), Major Roderiick (Gloucester), P.J.Williams (Bristol), J.S.Tucker (Bristol), R.H.King (Harlequins), D.B.Anderson (Old Millhillians), C.A.Williams (Richmond), E.Hammett (Blackheath), E.M.Saunders (Rosslyn Park), V.G.Davies (Harlequins), A.N.Other, C.T.E.Cockerill (Old Blues), G.E.Middleditch (Old Blues), C.W.R.Francis (Streatham), J.A.Rowe (Streatham), J.C.Connell (Herlequins), G.G.King (London Scottish), G.B.Macnamara (Army), A.F.Blakiston (Blackheath) 30-0 Won
9 Mar 1922 North Midlands* (final) Away (Villa Park, Birmingham) R.C.Pickles (Bristol), T.G.Spoors (Bristol), L.J.Corbett (Bristol), Stanley Cook (Gloucestershire), H.Feltham (Bristol), W.Dix (Gloucester), T.Millington (Gloucester), Major Roderick (Gloucester), A.T.Hore (Bristol), P.J.Williams (Bristol), S.Smart (Gloucester), A.Hall (Gloucester), F.Ayliffe (Gloucester), G.Holford (Gloucester) (Captain), A.T.Voyce (Gloucester)   19-0 Won
4 Nov 1922 Devon* Home (Bristol)     16-11 Won
25 Nov 1922 Somerset* Away (Bridgwater)     8-10 Lost
9 Dec 1922 Cornwall* Away (Cambourne)     9-8 Won
27 Oct 1923 Devon* Away (Torquay)     12-8 Won
24 Nov 1923 Somerset* Home (Bristol)     3-9 Lost
8 Dec 1923 Cornwall* Home (Gloucester)     24-6 Won
25 Sep 1924 New Zealand

Home (Gloucester)

Att 12,000

T.Milligton (Gloucester), S.A.Brown (Gloucester), L.J.Corbett(Bristol) (Captain), R.C.W.Pickles (Bristol), T.G.Spoors (Bristol), G.C.Taylor (Gloucester), G.Thomas (Gloucester), C.B.Carter (Bristol), O.M.V.Shaw (Bristol), A.S.Prowse (Bristol), A.T.Hore (Bristol), A.R.Rickards (Cardiff), S.Bayliss (Gloucester), W.Preece (Bream), S.Dubberley (Cinderford) G.Nepia, F.W.Lucas, H.W.Brown, A.H.Hart, M.F.Nicholls, N.P.McGregor, W.C.Dalley, W.R.Irvine, Q.Donald, I.H.Harvey, L.F.Cupples, M.J.Brownlie, J.Richardson, R.T.Stewart, C.G.Porter (Captain) 0-6 (2Tr) Lost
25 Oct 1924 Devon* Home (Bristol)     33-6 Won
22 Nov 1924 Somerset* Away (Bridgwater)     18-0 Won
13 Dec 1924 Cornwall* Away (Redruth)     6-5 Won
7 Feb 1925 Middlesex* (semi-final) Home (Gloucester)     10-9 Won
28 Mar 1925 Leicestershire* (final) Home (Bristol) T.H.Millington (Gloucester), E.H.Hughes (Gloucester), L.J.Corbett (Bristol), R.C.Pickles (Bristol), T.G.Spoors (Bristol), R.Milliner (Gloucester), Dr.G.C.Taylor (Gloucester), M.V.Shaw (Bristol), A.T.Hore (Bristol), F.Ford (Gloucester), W.Preece (Cinderford), F.Coombes (Cinderford), A.T.Voyce (Gloucester), S.Duberley (Cinderford), F.Ayliffe (Gloucester) All Leicester players 6-14 Lost
1 Oct 1925 Monmouth Home (Bristol)     9-8 Won
15 Oct 1925 Glamorgan Away (Cardiff)     5-12 Lost
24 Oct 1925 Devon* Away (Exeter)     11-5 Won
28 Dec 1925 Somerset* Home (Gloucester)     18-0 Won
12 Dec 1925 Cornwall* Home (Bristol)     20-10 Won
28 Jan 1926 Devon* (replay) Home (Gloucester)     10-3 Won
20 Feb 1926 Hants* (semi-final) Away (Southampton)     6-16 Lost
23 Sep 1926 Yorkshire Home (Gloucester)     14-4 Won
23 Oct 1926 Devon* Home (Bristol)     0-10 Lost
10 Nov 1926 Maoris Home (Bristol)     3-0 Won
27 Nov 1926 Somerset* Away (Bridgwater)     17-14 Won
11 Dec 1926 Cornwall* Away (Cambourne)     3-13 Lost
14 Apr 1927 Glamorgan Home (Lydney)     12-22 Lost
22 Oct 1927 Devon* Away (Exeter)     3-5 Lost
12 Nov 1927 Somerset* Away (Bridgwater)     0-11 Lost
3 Dec 1927 Cornwall* Home (Gloucester)     3-3 Draw
31 Dec 1927 Waratahs, NSW Home (Bristol) Glos & Somerset   4-13 Lost
10 Oct 1928 Glamorgan Away (Cardiff)     26-0 Won
27 Oct 1928 Devon* Home (Gloucester)     13-0 Won
10 Nov 1928 Somerset* Away (Bridgwater)     6-7 Lost
1 Dec 1928 Cornwall* Away (Redruth)     6-5 Won
23 Jan 1929 Somerset* (replay) Home (Bristol)     8-12 Lost
3 Feb 1929 Devon* (replay) Away (Torquay)     0-11 Lost
3 Oct 1929 Monmouthshire Away (Newport)     9-14 Lost
26 Oct 1929 Devon* Away (Exeter)     8-8 Draw
19 Nov 1929 Somerset* Home (Gloucester)     20-11 Won
11 Jan 1930 Cornwall* Home (Bristol)     25-0 Won
1 Feb 1930 Middlesex* (semi-final) Away (London)     12-6 Won
8 Mar 1930 Lancashire* (final) Away (Blundellsands, Liverpool) H.Boughton (Gloucester), Gwyn Davies (Cheltenham), M.A.McCanlis (Gloucester), D.W.Burland (Bristol), J.James (Gloucester), George Davies (Cheltenham), C.B.Carter (Bristol), A.D.Carpenter (Gloucester), J.S.Tucker (Bristol), W.Wadley (Gloucester), E.Comley (Gloucester), J.Davies (Gloucester), L.E.Saxby (Gloucester), S.Weaver (Cinderford), N.Harris (Cheltenham)   13-7 Won
9 Oct 1930 Monmouthshire Home (Gloucester)     9-6 Won
15 Oct 1930 Glamorgan Home (Cheltenham)     8-19 Lost
25 Oct 1930 Devon* Home (Bristol)     14-8 Won
8 Nov 1930 Somerset* Away (Bath)     5-5 Draw
13 Dec 1930 Cornwall* Away (Cambourne)     17-5 Won
5 Feb 1931 Hants* (semi-final) Home (Gloucester)     9-6 Won
14 Mar 1931 Warwickshire* (final) Home (Gloucester) H.Boughton (Gloucester), K.Dowling (Bristol), M.A.McCanlis (Gloucester) (Captain), D.W.Burland (Bristol), C.A.Osbourne (Cheltenham), W.Thomas (Lydney), C.B.Carter (Bristol), F.Wadley (Gloucester), J.S.Tucker (Bristol), A.D.Carpenter (Gloucester), R.N.Williams (St. Bart's Hospital), P.G.Lambert (Bristol), L.E.Saxby (Gloucester), K.Salmon (Cross Keys), Joe Davies (Gloucester).   10-9 Won

Standing (Players only) (L-R): M.A.McCanlis (Gloucester), F.Wadley (Gloucester), J.Davies (Lydney) Dr.R.N.Williams (Barts Hospital). Seated: H.Boughton (Gloucester), D.Burland (Bristol), L.Saxby (Gloucester), S.Tucker (Captain) (Bristol), A.Carpenter (Cinderford), P.Lambert (Bristol), K.Salmon (Berry Hill). On Ground: C.Osbourne (Cheltenham), C.B.Carter (Bristol), W.Thomas (Lydney), K.Dowling (Bristol).

Above the Gloucestershire side that won the County Championship in 1931

3 Oct 1931 South Africa Home (Bristol) Glos & Somerset   1PG-14(2DG,2PG) Lost
24 Oct 1931 Devon* Away (Exeter)     11-26 Lost
12 Nov 1931 Somerset* Home (Bristol)     13-3 Won
14 Dec 1931 Cornwall* Home (Gloucester)     28-3 Won
21 Jan 1932 Somerset* (replay) Away (Bridgwater)     10-6 Won
6 Feb 1932 Hampshire* (semi-final) Away (Portsmouth)     9-6 Won
3 Mar 1932 Monmouthshire Away (Newport)     11-8 Won
12 Mar 1932 Durham* (final) Away (Blaydon)     9-3 Won
13 Oct 1932 Monmouth Home (Lydney)     9-12 Lost
22 Oct 1932 Devon* Home (Gloucester)     6-11 Lost
12 Nov 1932 Somerset* Away (Bridgwater)     3-12 Lost
10 Dec 1932 Cornwall* Away (Redruth)     0-16 Lost
12 Oct 1933 Monmouth Away (Newport)     6-14 Lost
28 Oct 1933 Devon* Away (Exeter)     19-6 Won
4 Nov 1933 Berkshire Home (Clifton)     11-0 Won
11 Nov 1933 Somerset* Home (Gloucester)     14-7 Won
3 Jan 1934 Cornwall* Home (Bristol)     16-8 Won
3 Feb 1934 Hampshire* (semi-final) Away (Boscombe)     10-9 Won
10 Mar 1934 East Midlands* (final) Away (Northampton)     0-10 Lost
18 Oct 1934 North Midlands Home (Gloucester)     29-6 Won
27 Oct 1934 Devon* Home (Bristol)     6-3 Won
10 Nov 1934 Somerset* Away (Bath)     0-4 Lost
8 Dec 1934 Cornwall* Away (Cambourne)     0-0 Draw
6 Mar 1935 Berkshire Away (Newbury)     9-8 Won
3 Oct 1935 New Zealand

Home (Memorial Ground, Bristol)

Att 20,000

Glos & Somerset

H.Broughton (Gloucester), W.V.Shepherd (Leicester), F.C.Edwards (Gloucester), R.A.Gerrard (Bath), H.Sherman (Bristol), R.R.Morris (Bristol), M.S.Hobbs (Bristol), F.W.Williams (Weston), F.W.Tucker (Bristol), A.D.Carpenter (Gloucester), P.Z.Henderson (Bristol), G.Maunder (Wellington), J.K.Watkins (Devonport Services), J.Price (Taunton)

G.D.M.Gilbert, G.F.Hart, C.J.Oliver, N.A.Mitchell, T.H.C.Caughey, J.L.Griffiths, B.S.Sadler, J.Hone, A.Lambourn, C.S.Pepper, R.R.King, W.R.Collins, S.T.Reid, J.E.Manchester (Captain), F.H.Vorrath 3-23 Lost
26 Oct 1935 Devon* Away (Torquay)     3-0 Won
9 Nov 1935 Somerset* Home (Bristol)     12-6 Won
14 Dec 1935 Cornwall* Home (Gloucester)     5-7 Lost
24 Oct 1936 Devon* Home (Gloucester)     6-3 Won
14 Nov 1936 Somerset* Away (Weston)     21-3 Won
12 Dec 1936 Cornwall* Away (Redruth)     11-0 Won
30 Jan 1937 Kent* (semi-final) Home (Gloucester)     7-5 Won
13 Mar 1937 East Midlands* (final) Home (Bristol) G.H.W.Phillips (Gloucester), T.G.N.Baynam (Bristol), Rev.E.L.Phillips (Gloucester), F.G.Edwards (Gloucester), R.E.Hook (Gloucester), R.R.Morris (Bristol) (Captain), P.W.Redwood (Bristol), F.W.Tucker (Bristol), A.D.Carpenter (Gloucester), C.Harris (Gloucester), J.G.A'Bear (Gloucester), D.Cummins (Bristol), C.R.Murphy (Bristol), J.P.Haskins (Bristol), W.H.Woodward (Bristol)   5-0 Won
13 Oct 1937 North Midlands Away (Moseley)     6-20 Lost
23 Oct 1937 Somerset* Home (Gloucester)     4-0 Won
13 Nov 1937 Cornwall* Home (Bristol)     9-3 Won
11 Dec 1937 Devon* Away (Plymouth)     6-12 Lost
30 Dec 1937 Devon* (replay) Home (Gloucester)     3-13 Lost
12 Oct 1938 North Midlands Home (Cheltenham)     16-8 Won
22 Oct 1938 Cornwall* Away (Cambourne)     20-3 Won
12 Nov 1938 Devon* Home (Bristol)     10-4 Won
10 Dec 1938 Somerset* Away (Bridgwater)     3-10 Lost
31 Dec 1938 Somerset* (replay) Home (Gloucester)     3-11 Lost
23 Sep 1939 Australia Home (Gloucester) Glos & Somerset      
11 Oct 1939 North Midlands Away (Moseley)       Cancelled
28 Oct 1939 Devon* Away (Exeter)       Cancelled
11 Nov 1939 Somerset* Home (Bristol)       Cancelled
9 Dec 1939 Cornwall* Home (Gloucester)       Cancelled
1946-47            
1946-47            
1946-47            
1946-47 Middlesex* (semi-final) Away (Twickenham)       Cancelled
1946-47 Middlesex* (semi-final) Away (Richmond)       Cancelled
1946-47 Middlesex* (semi-final) Home (Gloucester)     24-17 Won
1946-47 Lancashire* (final) Away (Blundellsands, Liverpool)       Draw
1946-47 Lancashire* (final) Home (Gloucester) H.Gribble (Stroud), G.Green (Bristol), S.H.Davies (Gloucester), K.N.Daniell (Gloucester), W.H.M.Baker (Newport), W.E.Jones (Gloucester), E.J.Parfitt (Lydney), T.Day (Gloucester), F.C.Hill (Bristol), G.A.Gibbs (Bristol), A.Meredith (Bristol), R.Morris (Gloucester), A.G.Hudson (Gloucester), S.Betterton (Stroud), J.Thornton (Gloucester)   3-13 Lost
1947-48            
1947-48            
1947-48            
1947-48            
1947-48            
1947-48 Eastern Counties* (semi-final) Home (Bristol)     10-14 Lost
             
             
             
             
             
             
             

(Gloucestershire score first. Scorers shown when known. G:Goal, Tr:Try, DG:Drop Goal, PG: Penalty Goal, To:Touch)

Players who have played for Clifton

*County Championship match

Gloucestershire were County Champions in 1909-10, 1912-13, 1919-20, 1920-21, 1921-22, 1929-30, 1930-31, 1931-32, 1936-37, 1971-72, 1973-74, 1974-75, 1975-76

Runners-Up in 1901-02, 1924-25, 1946-47, 1948-49, 1958-59, 1969-70, 1970-71, 1972-73, 1976-77

Clifton Players that played for Gloucestershire (in alphabetical order)

Name Matches Dates
T.Adams    
H.J.Atkinson    
Hiatt Cowles Baker 18  
Edward Watkins-Baker 13  
Thomas Watkins-Baker    
Edward William Ball    
J.D.Barker 1  
H.V.Barnard    
T.Barrett 1  
F.M.Battye    
John Cecil Pochin Beloe 2  
Edward Turk Benson    
H.B.F.Bingham 9  
William Henry Trenley Birch    
F.T.Boucher    
F.B.Budgett    
Thomas Hedley Burrough    
N.L.Burt 1  
James Arthur Bush    
James Paul Bush    
John A. Cannon    
S.T.Carwardine    
Bevan Stanishaw Chantrill 7  
F.W.Cox    
Graeme Vassal Cox    
John David Currie 1  
J.F.Dobson    
J.A.Dommett    
M.W.Douglas    
G.Dunn    
John Henry Dunn    
Ellison Fuller-Eberle 10  
George Fuller-Eberle    
Victor Fuller-Eberle 19  
Herbert Lavington Evans 8  
Ernest Dering Evans 12  
R.D.Evans    
T.H.Fisher    
A.W.Ford    
Albert Magnus Fry    

Francis Rhodalph Fry

   
A.W.Ford    
K.J.Foss    
Alfred John Gardner    
R.A.Garrett 4  
J.C.Gilmoure 8  
Alan Douglas Greene    
W.P.Gwynne    
John Arthur Gregory    
Herbert Willis Reginald Gribble    
J.de S.Hall    
A.F.B.Ham    
Francis John Hannam    
Henry Cecil Montague Hirst 20  
Hedley Hill    
E.J.G.Higham    
Charles Alexander Hooper    
H.M.C.Hosegood    
Worthington Wynn Hoskin    
C.W.W.James    
P.T.W.James    
D.J.Kellar 1  
Edward Leaonard 26  
William John Lias    
R.Ling 7  
John Lloyd Mathias 28  
G.F.Matthews    
F.M.May    
Robert Kenneth Gillespie McEwen 5  
George Edward McWatters 1  
John Day Miller 16  
William Octavius Moberley    
J.Moore    
J.H.Moss    
G.T.Myles    
Henry Lawrence Weekes Norrington    
C.G.Osmond    
G.W.Palmer    
Walter Stuckey Paul    
Herbert Withers Peck    
J.M.Pedler 1  
Herbert Innes Pocock    
Reginald Innes Pocock    
William Innes Pocock    
Edward Payne Press    
W.J.Rose    
Charles Anthony Langdon Richards    
D.P.Scarr    
J.C.R.Scott    
Walter Strachan    
H.A.Spencer    
D.W.Smith    
F.L.Sweet    
W.Troup    
Benjamin A. Tuttiett 1  
H.W.Ward    
E.P.Warren    
S.J.Waterfield    
W.Wethered    
F.White    
Roger Alan Malcolm Whyte 17  
J.E.D.Wilcox 5  
H.R.Wirgman    
Peter Dalton Young 15  
J.G.S.Young 3